Aktuálny deň praženia utorok 31.1. ( další deň praženia 7.2. utorok odosielame nasledujúci pracovný deň. Doprava zdarma cez Packetu od 45€. Rozvoz TN a okolie pri objednávkach nad 25€.

hviezda 1 hviezda 2 hviezda 3 hviezda 4 hviezda 5 (8)Počet hviezdičiek je 5 z 5

Nový projekt z Ugandy a hneď taká kvalitná a chutná úroda so sladkosťou fíg, jahôd a dochuťou rumu viac

Doprava a platba

Chuťový profil

zrelé figy, jahody a rum

Región

Hora Elgon

Nadmorská výška

1900-2100 m

 Odroda

rôzne

 Spracovanie

natural

 Certifikácia

Mikrolot

 Vlastník

Dison Kareng

 Popis

 Uganda je druhým najväčším producentom a najväčším exportérom kávy v Afrike. Vyrába sa 75% Robusta a 25% Arabica. Najlepšie oblasti pre Arabicu sú Bugisu a Kapchorwa na svahoch Mount Elgon v nadmorskej výške okolo 1900-2100 metrov.
Bariguna Coffee Ltd. založená v roku 2020 a v súčasnosti spolupracuje s dvoma výrobcami v Kapchorwe a Sipi Falls, a tak vytvára prístup pre kupujúcich v Európe, ktorí sa zaviazali k spoľahlivým a férovým vzťahom. Bariguna podporuje výrobcov, v manažovaní farmy, metódach spracovania aby produkovali špeciálne kávy za vyššie a spravodlivejšie ceny, ako to bolo doteraz
Dôraz je kladený na jednodruhové kávy a microlot kávy. Ručne sa oberajú v niekoľkých cykloch, vyberú sa len zrelé čerešne, zalejú sa, aby sa odstránili chyby, a potom sa ručne triedia počas sušenia a aj po ňom. Mnohé z nich sa pestujú ekologicky, pretože väčšina farmárov nemá finančné prostriedky na nákup chemických hnojív a pesticídov. Niektoré družstvá sú certifikované (Fair Trade, UTZ atď.), ale väčšina malých komunít a individuálnych farmárov si náklady nemôže dovoliť.
V posledných rokoch sa zvýšil dopyt po vysokokvalitných kávových špecialitách, ale prístup na špeciálny trh pre výrobcov v Ugande je stále obmedzený. Farmári dostávajú podobnú cenu za komerčnú a vysokokvalitnú kávu, a preto nie sú motivovaní zlepšovať hospodárenie a pozberové spracovanie úrody. Bariguna sa zaviazala k cenovej transparentnosti, podporuje družstvá a udržiava veľkú časť hodnotového reťazca v krajine pôvodu. Bariguna Coffee už podporila niektorých výrobcov investíciami do ich zariadení, ako sú vlhkomery, kontajnery, rozvlákňovače a konštrukcie, ako sú africké sušiarne, solárne sušiace haly atď.